Péče o miminko, časté otázky              novopečených rodičů

NOVOROZENECKÁ ŽLOUTENKA

Velmi často se z porodnic setkáváme s tím, že maminkám bylo doporučeno dítě dávat k oknu na světlo nebo dokonce na slunce. Toto je zcela zastaralý mýtus, který může být pro děťátko nebezpečný z důvodu přehřátí, navíc novorozenec potřebuje klid a šero, aby mohl v klidu spinkat. Pokud přijmeme děťátko s novorozeneckou žloutenkou do péče, tak dle hladiny bilirubinu určíme, zda-li je nutná léčba, která poté probíhá speciální lampou. Pokud se jedná o odeznívající stav, tak doporučujeme s děťátkem chodit na procházky nikoliv dítě osvěcovat u okna. Pokud se hodnoty bilirubinu nešplhají nad 250 umol, tak žloutenka odezní bez nutnosti osvěcování kůže.

POBYT VENKU

V pěkném letním počasí dejte pozor na přímé slunce a přehřátí uvnitř kočárku, proto nikdy nepřekrývejte boudičku kočárku plenou. Choďte na procházky hlavně v dopoledních hodinách. V polostínu může pobývat novorozenec hned po propuštění z porodnice. V ostatních ročních obdobích je pro novorozence a malého kojence hraniční teplota vzduchu - 5 st.Celsia, kdy omezte pohyb venku jen na nutné případy.

POLOHA POSTÝLKY A DĚŤÁTKA

Postýlka by měla mít zvýšenou část matrace pod hlavičkou dítěte. Nejlépe je vložit klín pod matraci. Což je prevencí zvracení miminka a případnému vdechnutí při ublinknutí.

Děťátko po porodu polohujte na oba boky a ve Vaší přítomnosti ho můžete položit i na bříško, aby docházelo ke stimulaci. Miminko na bříšku nenechávejte bez dozoru a na spaní. 

MĚŘENÍ TĚLESNÉ TEPLOTY

U fyziologického donošeného novorozence není nutné po propuštění z porodnice měřit teplotu denně. Dochází tím ke zbytečnému dráždění konečníku. Teplotu měřte vždy, když se Vám miminko zdá horké nebo naopak studené. Lékaři prosím hlaste teplotu bez odečtu a místo, kde byla teplota měřena. 

UBLINKÁVÁNÍ

Ublinkávání je stav po krmení, kdy část obsahu žaludku volně vyteče z úst miminka, a to někdy i za delší dobu po krmení. K ublinknutí dochází nejčastěji při změně polohy dítěte a při odříhnutí. Je to normální projev  novorozenců a malých kojenců po krmení. Ne vždy lze ovlivnit dostatečnou dobou, kterou jim věnujeme na odříhnutí.  Zdravý novorozence a kojenec má na toto nespolečenské chování nárok. S věkem a vyzráním dolní jícnové záklopky, která pak návratu žaludečního obsahu brání, ublinkávání vymizí. Důležité je, aby miminko bylo spokojené a prospívalo na hmotnosti, není třeba se znepokojovat. Miminku můžete pomoci delší dobou věnovanou odříhnutí, dále ovlivněním režimu kojence (zkrácení noční pauzy a častějším pitím v menších dávkách), dále zvýšenou polohou matrace v postýlce a eventuálně nekojené miminko můžeme krmit mlékem, které ublinkávání brání, neboť obsahuje rostlinný výtažek, který v bříšku mléko zahustí. 

Zneklidnit by vás mělo pouze opakující se zvracení, kdy miminko zvrací obloukem, neprospívá a nebo zvratky jsou zelené, hnědé nebo s příměsí krve.

ČIŠTĚNÍ OUŠEK

Ouška po koupání vytírejte osuškou. Štětičkou je denně nečistěte, jinak bude kůže ve zvukovodu neustále zbavována mázku, a proto jej bude tvořit ve zvýšené míře.  Čistěte přibližně 1x za 3 dny, tak aby nedocházelo k ucpávání zvukovodu špuntíkem z mázku a zánětům kůže zvukovodu.

ČIŠTĚNÍ NOSÍKU

V péči o nosík používáme mořskou vodu např. Sterimar. Tím dochází ke zvlhčování dýchacích cest což dětem usnadňuje dýchání. Pokud máte pocit, že je dítě zahleněné, doporučujeme děťátko odsát odsávačkou dýchacích cest. Pokud má děťátko nosík ucpaný lze na 3-5 dní použít Nasivin neonatální, který oplaskne sliznici nosu a děťátku se bude lépe dýchat. Nosík nečistíme vatovými tyčinkami, neboť dochází k dráždění chaloupky z vaty. Lepši k péči jsou mulové nebo buničité čtverečky.

PÉČE O KŮŽI

Kůže novorozence je velmi často suchá a loupe se. Jedná se o zcela normální stav po porodu. Děťátko koupeme 1x za 2-3 dny a několikrát denně kůži promazáváme olejem a lze kombinovat s hydratačním krémem. Oblast zadečku sprchujeme denně a mažeme ochrannými krémy. 

PÉČE O GENITÁL

Samostatnou kapitolou je nutnost přetahování předkožky u malých chlapců. Předkožku nepřetahujte jen dbejte na řádnou hygienu. Pokud nedochází k zánětům močových cest není třeba, aby chlapci měli do školního věku předkožku volnou. Násilné přetahování může způsobit víc škody než užitku. Pokud máte problémy se záněty, kontaktujte nás. 

U dívek je nutné při péči o genitál jemně oddalovat labia a čistit nečistoty mezi nimi. Pokud k čištění nedochází může dojít ke srůstu labií i pochvy tzv. synechie.  

STŘÍHÁNÍ NEHTŮ

4 týdny po porodu není třeba nehtíky stříhat vůbec. Pokud se Vám nehtík zdá ostrý, doporučujeme ho zapilovat pilníčkem buď jednorázovým papírovým nebo po dezinfekci skleněným. 

PRAVIDELNÉ UŽÍVÁNÍ LÉKŮ

Miminko od 14.dne věku užívá vitamín D v kapičkách. Vitamín Vám napíšeme v poradně na recept. Doporučená délka užívání je do 18 měsíců věku dítěte. 

Pokud chcete dát miminku jakékoliv léky, poraďte se s námi. Ne každá rada lékárníka je spojena s klinickou praxí. 

MŮŽU KOJIT KDYŽ UŽÍVÁM LÉKY

Běžně užívané léky na bolest Paralen a Ibuprofen, vitamíny a minerály můžete s kojením užívat v rozumné míře. I běžně užívaná antibiotika nejsou překážkou pro kojení. Pokud Vám lékař plánuje napsat jiné léky, jsme Vám k dispozici ke konzultaci nebo se obraťte na laktační ligu na t.č. 261 082 424.

JAKÉ STAVY NEPODCEŇOVAT

- problémy s krmením, kdy dítě odmítá přijímat potravu

- výskyt křečí

- zvracení obloukem a neprosívání

- apatie

- teplota nad 38°C v konečníku

- teplota pod 36°C

- vtahování hrudníčku při dýchání