Informace pro rodiče

Očkování:

Vážení rodiče,

příbalové informace k očkovacím látkám naleznete zde: https://www.ockovacicentrum.cz/cz/vakciny

V naší ordinaci jsou k dispozici vakcíny k povinnému očkování, vakcíny proti Klíšťové encefalitidě FSME, Meningokokové meningitidě Nimenrix, Bexsero a pneumokokovým infekcím. Ostatní vakcíny jsou objednány dle Vašeho požadavku.

S rodiči si povídáme a odpovídáme na otázky spojené s očkováním.

Více o očkování naleznete v záložce očkování. Zde naleznete i otázky spojené z rozkladem či odkladem očkování.

https://www.babyastramedico.cz/ockovani/


Preventivní prohlídky

Vážení rodiče,

    Vaše děťátko budeme pravidelně zvát na preventivní prohlídky do 18 měsíců věku. Dále jsou prevence ve věku 3,5,7,9,11,13,15,17 let. Prosím, objednejte své dítě nejméně 3 měsíce před narozeninami. Zajistíte si tím větší možnost výběru termínu.

Pokud nebude provedena preventivní prohlídka, není možné vystavit zdravotní způsobilost pro školu či tábor.

Na preventivní prohlídky nezapomeňte vzít : očkovací průkaz, aktuální lékařské zprávy a ranní moč. U 5ti leté prohlídky se navíc hodnotí předškolní zralost - prosíme Vás, abyste nám Vaše dítě nakreslilo obrázek. Děkujeme. :-)

Termíny prohlídek, které se Vám nehodí, přeobjednejte v dostatečném předstihu mailem či telefonicky.

Neonatologická ambulance

Jako jediná soukromá ambulance v Praze máme specializaci v oboru neonatologie - specializační vzdělání v péči o mininka vč. velmi nezralých. Péče je plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Lékárnička na cesty

Vážení rodiče,

   prosím, věnujte pozornost našemu doporučení - Lékárnička na cesty. Na dovolenou nelze předepisouvat léky dle Vašeho přání z důvodů regulací od zdravotních pojišťoven. Léky na recept jsou vydány pouze u chronické medikace (dlouhodobě užívané léky) nikoliv léky ,,kdyby náhodou". Níže uvádíme seznam léků, které lze koupit v lékárně na volný prodej a nahradí léky na recept. Děkujeme za pochopení.

Obecné: teploměr, náplast, obinadlo, nůžky na nehty, krém na opalování, hydratační krm po opalování

Seznam léků:  Formu léků zvolte dle věku dítěte tj tablety, sirup, čípky

 • Teplota: Paralen, Nurofen, Ibuberl 
 • Dezinfekce:  Cutasept, Betadine

 • Alergie: Zyrtec, Fenistil, Claritine, Zodac 

 • Průjem: Hidrasec, Smecta, Tasectan 

 • Popálení od slunce: Panthenol krém, gel nebo pěna 

 • Kapky do očí na alergii: Allergodil 

 • Kapky na výplach oka: Ocu flash, Visine, Arufil

 • Kapky do nosu: Nasivin, Muconasal, SteriMar 

 • Gel na poštípání hmyzem: Fenistil gel 

 • Rehydratační roztok při průjmu: Enhydrol, Kulíšek, Vodníček 

 • Ústní antiseptika při bolesti v krku - nad 6 let : Septolete, Neo Angin 

Lékárnička pro novorozence

Když máte doma děťátko, je dobré mít vybavenou lékárničku následujícími léky:

Léky proti bolesti a teplotě : Paralen Baby a Nurofen Baby. Formu léku ideálně ve formě čípku i sirupu.

Laktobacily:  Biogaia kapky

Léky proti nadýmání: Espumisan nebo Sab Simplex , krém na mazání bříška Pupík

Kapičky k ošetření očí: Ocuflash

Vitamín D: Recept na Vigantol Vám vystavíme při druhé návštěvě u nás.

Ostatní: Líh 60%, Slunečnicový olej, Bephanten krém, teploměr, odsávačku dýchacích cest, mulové tampony, vatové tyčinky. 

Provozní řád ambulance

Odložené věci:

V čekárně je kamerový systém, proto se nebojte nechat kočárek v čekárně. Do ordinace si berte kabelky, oblečení a cennosti  za jejich ztrátu nemůžeme nést odpovědnost.

Poradna pro kojence a novorozence:

Do poradny sebou noste očkovací průkaz, zvací kartičku, několik náhradních plen k přebalení dítěte, vlhčené ubrousky a podložku na váhu. Dítě před vstupem do ambulance přebalte. Děkujeme.

Během poradny nelze ošetřovat nemocné děti z důvodů přenosu infekce, prosíme, buďte ohleduplní k ostatním dětem a maminkám. Děkujeme!

Změny adresy bydliště, telefonního čísla, e-mailové adresy či zdravotní pojišťovny:

Hlaste nám, prosím, neprodleně změny adresy bydliště, telefonního čísla, pojišťovny a příjmení dítěte, ať jsme schopni vás v naléhavých případech kontaktovat.

Co dělat při akutním onemocnění Vašeho dítěte:

S akutně nemocným dítětem se snažte, přijít na začátek ordinační doby pro nemocné. Pokud je nutno udělat nějaká vyšetření ke stanovení diagnózy, jsme vázáni na laboratoř a další pracoviště (rentgen, ultrazvuk, atd..) jejich pracovní dobu neovlivníme. U dítěte do 10 let s horečkou se snažte vždy přinést moč!

Doporučení na vyšetření vyžádaná rodiči:

Doporučení na vyšetření vyžádaná rodiči vystavíme pouze po vyšetření dítěte a zhodnocení stavu, zda je vyšetření opravdu vhodné. 

Plané neštovice :

Máte-li podezření, že Vaše dítě onemocnělo neštovicemi, pak nás kontaktujte telefonicky či mailem. Neštovice jsou vysoce nakažlivé infekční onemocnění, a mohlo by dojít k nákaze všech lidí v čekárně, které toto onemocnění ještě neprodělali.

Termíny prohlídek, které Vám nevyhovují, přeobjednejte v dostatečném předstihu emailem či telefonicky.Návštěva ambulance v době chřipkové epidemie

V době velké nemocnosti při chřipkové epidemii a probíhajících respiračních infektech u dětí prosíme o dodržování následujích pokynů:

 • Návštěva lékaře první den onemocnění není nezbytně nutná! Je důležité, srážet teplotu dítěte adekvátními dávkami léků, ev.zábaly, zajistit dostatečný příjem tekutin a klid dítěte na lůžku. Pokud potřebujete OČR zavolejte nám, rádi Vám jej vystavíme.
 • Vyšetření dítěte je důležité pokud teplota přetrvává 2-3 dny, nereaguje na dostatečné dávky léků na teplotu /Paralen, Nurofen/, dítě opakovaně zvrací, nepřijímá tekutiny nebo se jedná o kojence.
 • Vyšetření zánětlivého parametru /CRP/, který ev.odliší spolu s klinickým nálezem virový infekt od bakteriálního /a je tedy indikována léčba ATB/ je pozitivní  2-3.den onemocnění, v prvních hodinách je negativní i kdyby se jednalo o bakteriální zánět.
 • U déletrvající teploty je dobré přinést na vyšetření i moč dítěte /nejlépe chycenou do řádně vyčištěné,vyvařené lahvičky nebo zkumavky/

 • Pokud má malé dítě průjem, prosím doneste nám malý vzorek stolice ve vyčištěné lahvičce. Pokud budeme mít podezření na rotavirovou infekci, urychlíme tím diagnostiku.