Informace pro rodiče

Očkování:

Vážení rodiče,

příbalové informace k očkovacím látkám naleznete zde: https://www.ockovacicentrum.cz/cz/vakciny

V naší ordinaci jsou k dispozici vakcíny k povinnému očkování, vakcíny proti Klíšťové encefalitidě FSME , Meningokokové meningitidě NIMENRIX, BEXSERO, žloutence typu A HAVRIX, rotavirové infekci ROTARIX a pneumokokovým infekcím PREVENAR 13 či SYNFLORIX a vakcíny proti HPV. Ostatní vakcíny jsou objednány dle Vašeho požadavku. Veškeré vakcíny na vaší žádost objednáváme ihned s dodání do týdne. 

Pokud si nepřejete očkovat, sdělte nám to. Není to problém, jen je třeba podepsat informovaný souhlas o odmítnuté zdravotní službě. 

S rodiči si povídáme a odpovídáme na otázky spojené s očkováním.

Více o očkování naleznete v záložce očkování. Zde naleznete i otázky spojené z rozkladem či odkladem očkování.

https://www.babyastramedico.cz/ockovani/


Preventivní prohlídky

Vážení rodiče,

    Vaše děťátko budeme pravidelně zvát na preventivní prohlídky do 18 měsíců věku. Dále jsou prevence ve věku 3,5,7,9,11,13,15,17 let. Prosím, objednejte své dítě nejméně 3 měsíce před narozeninami. Zajistíte si tím větší možnost výběru termínu. U dětí nad 7 let je nárok na prevenci hrazenou od pojišťovny 1x za dva roky. Pokud pacient se neobjedná včas na prevenci, prevence bude provedena později, bude i v následujících letech prevence opožděna /pojišťovna drží termín striktně dva roky/

Pokud nebude provedena preventivní prohlídka, není možné vystavit zdravotní způsobilost pro školu či tábor.

Na preventivní prohlídky nezapomeňte vzít : očkovací průkaz, aktuální lékařské zprávy a ranní moč. U 5ti leté prohlídky se navíc hodnotí předškolní zralost - prosíme Vás, abyste nám Vaše dítě nakreslilo obrázek. Děkujeme. :-)

Termíny prohlídek, které se Vám nehodí, přeobjednejte v dostatečném předstihu mailem či telefonicky.

Neonatologická ambulance

Jako jediná soukromá ambulance v Praze máme specializaci v oboru neonatologie - specializační vzdělání v péči o mininka vč. velmi nezralých. Péče je plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Lékárnička na cesty

Vážení rodiče,

   prosím, věnujte pozornost našemu doporučení - Lékárnička na cesty. Na dovolenou nelze předepisouvat léky dle Vašeho přání z důvodů regulací od zdravotních pojišťoven. Léky na recept jsou vydány pouze u chronické medikace (dlouhodobě užívané léky) nikoliv léky ,,kdyby náhodou". Níže uvádíme seznam léků, které lze koupit v lékárně na volný prodej a nahradí léky na recept. Děkujeme za pochopení.

Obecné: teploměr, náplast, obinadlo, nůžky na nehty, krém na opalování, hydratační krm po opalování

Seznam léků:  Formu léků zvolte dle věku dítěte tj tablety, sirup, čípky

  • Teplota: Paralen, Nurofen, Ibuberl 
  • Dezinfekce:  Cutasept, Betadine

  • Alergie: Zyrtec, Fenistil, Claritine, Zodac 

  • Průjem: Hidrasec, Smecta, Tasectan 

  • Popálení od slunce: Panthenol krém, gel nebo pěna 

  • Kapky do očí na alergii: Allergodil 

  • Kapky na výplach oka: Ocu flash, Visine, Arufil

  • Kapky do nosu: Nasivin, Muconasal, SteriMar 

  • Gel na poštípání hmyzem: Fenistil gel 

  • Rehydratační roztok při průjmu: Enhydrol, Kulíšek, Vodníček 

  • Ústní antiseptika při bolesti v krku - nad 6 let : Septolete, Neo Angin 

  • Gel na neštovice: Virasoothe gel

Lékárnička pro novorozence

Když máte doma děťátko, je dobré mít vybavenou lékárničku následujícími léky:

Léky proti bolesti a teplotě : Paralen Baby a Nurofen Baby. Formu léku ideálně ve formě čípku i sirupu.

Laktobacily:  Biogaia kapky

Léky na rýmu a ošetření nosní sliznice: Nasivine Sensitive, Sterimar

Léky proti nadýmání: Espumisan nebo Sab Simplex , krém na mazání bříška Pupík

Kapičky k ošetření očí: Ocuflash

Mast na opruzeniny: Imazol krém

Léky na průjem:  Enterol kapsle a Tasectan Kids sáčky. Prášek se rozpouští v tekutině (mléku).

Vitamín D: Baby D - volně prodejný nebo Vám vystavíme recept na Vigantol po doložení pojištění.

Ostatní: Líh 60%, Slunečnicový olej, Bephanten krém, teploměr, odsávačku dýchacích cest, mulové tampony, vatové tyčinky, chladivé náplasti po injekci 

Provozní řád ambulance

Odložené věci:

V čekárně je kamerový systém, proto se nebojte nechat kočárek v čekárně. Do ordinace si berte kabelky, oblečení a cennosti  za jejich ztrátu nemůžeme nést odpovědnost.

Poradna pro kojence a novorozence:

Do poradny sebou noste očkovací průkaz, zvací kartičku, několik náhradních plen k přebalení dítěte, vlhčené ubrousky a podložku na váhu. Dítě před vstupem do ambulance přebalte. Použité pleny vyhazujte do koše v čekárně. Děkujeme.

Během poradny nelze ošetřovat nemocné děti z důvodů přenosu infekce, prosíme, buďte ohleduplní k ostatním dětem a maminkám. Děkujeme!

Změny adresy bydliště, telefonního čísla, e-mailové adresy či zdravotní pojišťovny:

Hlaste nám, prosím, neprodleně změny adresy bydliště, telefonního čísla, pojišťovny a příjmení dítěte, ať jsme schopni vás v naléhavých případech kontaktovat.

Co dělat při akutním onemocnění Vašeho dítěte:

S akutně nemocným dítětem se snažte, přijít na začátek ordinační doby pro nemocné. Pokud je nutno udělat nějaká laboratorní vyšetření ke stanovení diagnózy, jsme vázáni na laboratoř a další pracoviště (rentgen, ultrazvuk, atd..) jejich pracovní dobu neovlivníme. U dítěte do 10 let s horečkou se snažte vždy přinést moč! 

Doporučení na vyšetření vyžádaná rodiči:

Doporučení na vyšetření vyžádaná rodiči vystavíme pouze po vyšetření dítěte a zhodnocení stavu, zda je vyšetření opravdu vhodné. Pokud není indikace k vyšetření, není možná úhrada z pojištění. 

Plané neštovice :

Máte-li podezření, že Vaše dítě onemocnělo neštovicemi, pak nás kontaktujte telefonicky či mailem. Neštovice jsou vysoce nakažlivé infekční onemocnění, a mohlo by dojít k nákaze všech lidí v čekárně, které toto onemocnění ještě neprodělali.

Odběr sterilního vzorku moči :

Pokud neurčí ordinující lékař jinak, provádí se vyšetření vždy z první ranní moče.

• Před odběrem vzorku moče proveďte očistu zevních genitálií vodou a mýdlem, řádně opláchněte a nepoužívejte žádné oleje, ochranné či pečující krémy.

• K vyšetření se použije vzorek ze středního proudu moče - první část moče vymočte do záchodové mísy, střední část moče zachyťte do plastové zkumavky, zbývající objem moče opět do záchodové mísy.• U novorozence po řádné hygieně položte dítě na plenu a čekejte na odchycení středního proudu moči nebo nalepte sterilní sáček na odběr, který nalepíte na genitál. Pokud dojde k vykakání miminka při odběru, je nutné odebrat nový vzorek. 

• U žen platí, že odběr by měl být proveden mimo období menstruace.

• K biochemickému vyšetření moče je určena plastová zkumavka se žlutým uzávěrem k bakteriologickému vyšetření moče je nutné použít sterilní plastovou zkumavku - s modrým uzávěrem či červeným uzávěrem. • Bakteriologické vyšetření moče nelze provádět z náhradních nádobek, které vyvaříte či vypláchnete horkou vodou. Vzorek je nutno do dvou hodin doručit do ordinace.

* Na zkumavku nebo náhradní nádobku nalepte štítek se jménem a rodným číslem.

 • Zkumavku s močí odevzdejte u nás v ordinaci.


Termíny prohlídek, které Vám nevyhovují, přeobjednejte v dostatečném předstihu emailem či telefonicky.



Návštěva ambulance v době epidemie

V době velké nemocnosti (podzim, zima) probíhajících respiračních infektech u dětí a pandemie COVID19 prosíme o dodržování následujících pokynů:

  • Návštěva lékaře první den onemocnění není nezbytně nutná! Je důležité, srážet teplotu dítěte adekvátními dávkami léků, ev. chladná sprcha, zajistit dostatečný příjem tekutin a klid dítěte na lůžku. Pokud potřebujete OČR, napište nám, rádi Vám jej vystavíme.
  • Vyšetření dítěte je důležité pokud teplota přetrvává 2-3 dny, nereaguje na dostatečné dávky léků na teplotu /Paralen, Nurofen/, dítě opakovaně zvrací, nepřijímá tekutiny nebo se jedná o kojence. Dále při dušnosti, štěkavém či neutišitelném kašli, vodnatých průjmech, bolesti břicha, bolesti při močení, bolesti v bederní oblasti či jiných bolestech. 
  • Před vstupem do ambulance s příznaky COVID19 - kašel, rýma, teplota, vyrážka, bolest hlavy, zvracení je nutné mít zakrytý nos a ústa rouškou. Pokud je to možné, udělejte prosím doma antigenní test. V případě pozitivního testu a nutnosti navštívit ambulanci se prosím po přihlášení posaďte v izolační místnosti. 
  • Vyšetření zánětlivého parametru /CRP/, který ev. odliší spolu s klinickým nálezem virový infekt od bakteriálního /a je tedy indikována léčba ATB/ je pozitivní až po 24 hodinách od vzniku příznaků. V prvních hodinách je CRP negativní i kdyby se jednalo o bakteriální zánět.
  • U déletrvající teploty je dobré přinést na vyšetření  moč dítěte /nejlépe chycenou do sterilní zkumavky, kterou zakoupíte v lékárně, nesmí být z nočníku/

  • Pokud má malé dítě ( do 18 měsíců) průjem, prosím doneste nám malý vzorek stolice ( o velikosti hrášku) ve zkumavce z lékárny. Pokud budeme mít podezření na rotavirovou infekci, urychlíme tím diagnostiku.


Co dělat když...

DÍTĚ MÁ TEPLOTU: 

Teplota je ochranným mechanismem organismu.  Pokud má dítě nad 18 měsíců teplotu, podávejte léky na snížení teploty (NUROFEN, PARALEN) v dostatečných dávkách, můžete kombinovat s chladnou sprchou a dostatečný příjem tekutin.  Pokud se teplota nepodaří snížit do 24 hodin, dítě je dušné, zvrací, nepřijímá tekutiny nebo má poruchy vědomí, přijďte v době pro nemocné nebo kontaktujte mimo tuto dobu kontaktujte pohotovost. U novorozenců a kojenců s horečkou přijďte v době pro nemocné co nejdříve.

DÍTĚ ZVRACÍ: 

Pokud se jedná o dítě nad 18 měsíců, jednorázově zvrací, nemá teplotu, nestěžuje si na bolest, přijímá tekutiny a odchází stolice a plyny pravidelně. Kontaktujte nás ke konzultaci. Podávejte minerálku bez bublinek po lžičkách a nepodávejte jídlo. U novorozenců a kojenců nás kontaktujte ihned. Coca - Cola je naprosto nevhodná při zvracení, podávejte minerální vody bez bublinek nebo rehydratační roztoky např. Kulíšek. 

DÍTĚ BOLÍ PŘI MOČENÍ

Přijďte v době pro neobjednané a vezměte si s sebou vzorek moči odchycený do sterilní zkumavky. Moč nesmí být z nočníku !! Jako ,,první pomoc" lze podávat URINAL či UROVAL.

DÍTĚ MÁ KAŠEL A RÝMU: 

Pokud má dítě kašel, rýmu a lehce zvýšenou teplotu, ale není dušné.  Nemusíte ihned chodit k lékaři. Podávejte volně prodejná léčiva. Akutní kašel virového původu trvá až 4 týdny. Lékař není schopen průběh kašle urychlit. Přijďte, pokud dítě leželo v posteli a léčilo se 5-7 dní a kašel je horší intenzity nebo se přidala horečka či dušnost. Pokud se dítě nemůže nadechnou je dušné a promodrává v obličeji, volejte 155, zejména při podezření na vdechnutí cizího tělesa. 

Rýma : NASIVIN, MUCONASAL, STERIMAR, SINUPRET

Kašel:  BROCHIPRET, jitrocelový sirup, SINECOD, BROMHEXIN

Teplota: PARALEN BABY nebo NUROFEN BABY

Režimová opatření: Klid na lůžku, inhalace, vlhké prostředí, nepřetopeno, dostatek tekutin.

 Lze podávat léky na zvýšení imunity - Zinek, vitamín D, Imunoglukan

DÍTĚ MÁ PRŮJEM: 

Průjem, trvající do 2 dnů. Dítě je dobře hydratované a nemá horečku či zvracení.

Léky proti průjmu:  TASECTAN KIDS, SMECTA

Léky na zavodnění:  KULÍŠEK

Lactobacily: ENTEROL

Pokud průjem trvá nad 48 hodin nebo se jedná o novorozence či kojence vyhledejte lékaře.

DÍTĚ BOLÍ V KRKU:

Bolesti v krku nejčastěji vyvolává virová, bakteriální nebo plísˇnová infekce, ale může být dáno i suchostí sliznic nebo refluxem. Škrábání a bolest v krku může předcházet rýmě, po jejím rozvinutí bolest ustoupí.

Co dělat: 

- dostatek vlažných tekutin, podávejte nedráždivé potraviny měkké konzistence

- Na krk přiložte Priessnitzův obklad

- Podávejte od 3 let Neoangin junior, od 4 let Orofar nebo Tantum Verde, lze kloktat roztok šalvěje

- Kdy vyhledat lékaře: Pokud je bolest spojená s horečkou a schváceností a pokud po výše uvedench doporučení i nadále po 3 dnech bolí v krku nebo dítě obtížně polyká.