Informace pro rodiče
Co dělat když...
POŽITÍ JEDOVATÝCH LÁTEK - ČISTÍCÍ PROSTŘEDKY, LÉKY, JEDOVATÉ KVĚTINY ATD.
Volejte toxikologické středisko +420 222 919 293
Připravte si:
- přesné informace o nehodě - co dítě požilo, množství, hmotnost dítěte
- celé jméno
- rodné číslo
- zdravotní pojišťovnu
- zdravotníci také IČP (identifikační číslo pracoviště)
DÍTĚ MÁ TEPLOTU:
Teplota je ochranným mechanismem organismu. Pokud má dítě nad 18 měsíců teplotu, podávejte léky na snížení teploty (NUROFEN, PARALEN) v dostatečných dávkách, můžete kombinovat s chladnou sprchou a dostatečný příjem tekutin. Pokud se teplota nepodaří snížit do 24 hodin, dítě je dušné, zvrací, nepřijímá tekutiny nebo má poruchy vědomí, přijďte v době pro nemocné nebo kontaktujte mimo tuto dobu kontaktujte pohotovost. U novorozenců a kojenců s horečkou přijďte v době pro nemocné co nejdříve.
DÍTĚ ZVRACÍ:
Pokud se jedná o dítě nad 18 měsíců, jednorázově zvrací, nemá teplotu, nestěžuje si na bolest, přijímá tekutiny a odchází stolice a plyny pravidelně. Kontaktujte nás ke konzultaci. Podávejte minerálku bez bublinek po lžičkách a nepodávejte jídlo. U novorozenců a kojenců nás kontaktujte ihned. Coca - Cola je naprosto nevhodná při zvracení, podávejte minerální vody bez bublinek nebo rehydratační roztoky např. Kulíšek.
DÍTĚ BOLÍ PŘI MOČENÍ
Přijďte v době pro neobjednané a vezměte si s sebou vzorek moči odchycený do sterilní zkumavky. Moč nesmí být z nočníku !! Jako ,,první pomoc" lze podávat URINAL či UROVAL.
DÍTĚ MÁ KAŠEL A RÝMU:
Pokud má dítě kašel, rýmu a lehce zvýšenou teplotu, ale není dušné. Nemusíte ihned chodit k lékaři. Podávejte volně prodejná léčiva. Akutní kašel virového původu trvá až 4 týdny. Lékař není schopen průběh kašle urychlit. Přijďte, pokud dítě leželo v posteli a léčilo se 5-7 dní a kašel je horší intenzity nebo se přidala horečka či dušnost. Pokud se dítě nemůže nadechnou je dušné a promodrává v obličeji, volejte 155, zejména při podezření na vdechnutí cizího tělesa.
Rýma : NASIVIN, MUCONASAL, STERIMAR, SINUPRET
Kašel: BROCHIPRET, jitrocelový sirup, SINECOD, BROMHEXIN
Teplota: PARALEN BABY nebo NUROFEN BABY či INFLANOR
Režimová opatření: Klid na lůžku, inhalace, vlhké prostředí, nepřetopeno, dostatek tekutin.
Lze podávat léky na zvýšení imunity - Zinek, vitamín D, Imunoglukan
DÍTĚ MÁ PRŮJEM:
Průjem, trvající do 2 dnů. Dítě je dobře hydratované a nemá horečku či zvracení.
Léky proti průjmu: TASECTAN KIDS, SMECTA
Léky na zavodnění: KULÍŠEK
Lactobacily: ENTEROL
Pokud průjem trvá nad 48 hodin nebo se jedná o novorozence či kojence vyhledejte lékaře.
DÍTĚ BOLÍ V KRKU:
Bolesti v krku nejčastěji vyvolává virová, bakteriální nebo plísˇnová infekce, ale může být dáno i suchostí sliznic nebo refluxem. Škrábání a bolest v krku může předcházet rýmě, po jejím rozvinutí bolest ustoupí.
Co dělat:
- dostatek vlažných tekutin, podávejte nedráždivé potraviny měkké konzistence
- Na krk přiložte Priessnitzův obklad
- Podávejte od 3 let Neoangin junior, od 4 let Orofar nebo Tantum Verde, lze kloktat roztok šalvěje
- Kdy vyhledat lékaře: Pokud je bolest spojená s horečkou a schváceností a pokud po výše uvedených doporučení i nadále po 3 dnech bolí v krku nebo dítě obtížně polyká.
- Pokud dítě dlouhodobě pokašlává, chraptí je nutné vyloučit reflux jícnu /návrat žaludečních šťáv do jícnu a krku/. Můžete absolvovat PEPTEST, jedná se o zcela nenáročné vyšetření prováděné v laboratoři Immunia. Vyšetření není hrazeno pojišťovnou. Cena 1000,- Kč. V současné době vyjednáváme o zavedení vyšetření u nás v ambulanci.
NOČNÍ DĚSY U DĚTÍ
Krátký extrémně děsivý sen, spojený s panikou, křikem, neklidem a je provázený vegetativními příznaky (pocení, zrychlené dýchání, bušení srdce aj.). Spící se často posadí nebo vstane s panickým křikem, může také například běžet ke dveřím. Dotyčného nelze probudit a snahy o probuzení mohou vést k ještě intenzivnější panické reakci.
Spícího postihuje zpravidla v první třetině noci, a trvá krátkou chvilku do 15 minut. Dítě se jen málokdy probudí a po probuzení upadá ihned zpět do spánku, následně si pak ráno po probuzení sen nepamatuje. Pokud nějaká vzpomínka zbyla, je velmi omezená. Ovšem je pravda, že když jsou noční děsy dlouhodobé, daná osoba si sny pamatovat může. Co děsy způsobuje ? Odpověď bohužel není jednoduchá. Prostřednictví snů děti zpracovávají své prožitky, myšlenky, pocity a obavy, kterým musí čelit (školka, nový sourozenec, rozvod rodičů..). Nicméně, noční můry i noční běsy se mohou objevit i bez zjevného důvodu. Pro některé děti, zejména ty s dobrou představivostí, může být zdrojem pro děsivé sny čtení strašidelných knih nebo sledování akčních pořadů, ale také shlédnutí katastrof v TV. Snažte se u dítěte dodržovat zásady správného usínání. Jde především o pravidelnou dobu usínání ve stejných podmínkách (místnost, tma či tlumené světlo, vyvětraná místnost s obvyklou teplotou). Velice důležité jsou také uspávací rituály (pohádka, pusa na dobrou noc atd.). Je potřeba dbát na dostatek spánku. Před usínáním by dítě nemělo jíst velké jídlo, ani příliš pít, aby se v noci nepočůralo nebo ho pocit na močení nebudil. K předcházení běsů může pomoci klidnější odpolední program, večerní rituály - relaxační koupele, bylinkové čaje, pohádky a omezení mobilů a tabletů.
Očkování:
Vážení rodiče,
příbalové informace k očkovacím látkám naleznete zde: https://www.ockovacicentrum.cz/cz/vakciny
V naší ordinaci jsou k dispozici vakcíny k povinnému očkování, vakcíny proti Klíšťové encefalitidě FSME , Meningokokové meningitidě NIMENRIX, BEXSERO, žloutence typu A HAVRIX, rotavirové infekci ROTARIX a pneumokokovým infekcím PREVENAR 13, SYNFLORIX, VAXNEUVANCE a vakcínu proti HPV GARDASIL9. Ostatní vakcíny jsou objednány dle Vašeho požadavku. Veškeré vakcíny na vaší žádost objednáváme ihned s dodání do týdne.
Pokud si nepřejete očkovat, sdělte nám to. Není to problém, jen je třeba podepsat informovaný souhlas o odmítnuté zdravotní službě. Očkování v pozdějším věku nemusí být hrazeno z pojištění a dítě nemusí být přijato do vzdělávacího zařízení.
S rodiči si povídáme a odpovídáme na otázky spojené s očkováním.
Více o očkování naleznete v záložce očkování. Zde naleznete i otázky spojené z rozkladem či odkladem očkování.
https://www.babyastramedico.cz/ockovani/
Preventivní prohlídky
Vážení rodiče,
Vaše děťátko budeme pravidelně zvát na preventivní prohlídky do 18 měsíců věku. Dále jsou prevence ve věku 3,5,7,9,11,13,15,17 let. Prosím, objednejte své dítě nejméně 3 měsíce před narozeninami. Zajistíte si tím větší možnost výběru termínu. U dětí nad 7 let je nárok na prevenci hrazenou od pojišťovny 1x za dva roky. Pokud pacient se neobjedná včas na prevenci, prevence bude provedena později, bude i v následujících letech prevence opožděna /pojišťovna drží termín striktně dva roky/
Pokud nebude provedena preventivní prohlídka, není možné vystavit zdravotní způsobilost pro školu či tábor.
Na preventivní prohlídky nezapomeňte vzít : očkovací průkaz, aktuální lékařské zprávy a ranní moč. U 5ti leté prohlídky se navíc hodnotí předškolní zralost - prosíme Vás, abyste nám Vaše dítě nakreslilo obrázek. Děkujeme. :-)
Termíny prohlídek, které se Vám nehodí, přeobjednejte v dostatečném předstihu mailem či přes aplikaci.
Neonatologická ambulance
Jako jediná soukromá ambulance v Praze máme specializaci v oboru neonatologie - specializační vzdělání v péči o mininka vč. velmi nezralých. Péče je plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění.
Lékárnička na cesty
Vážení rodiče,
prosím, věnujte pozornost našemu doporučení - Lékárnička na cesty. Na dovolenou nelze předepisouvat léky dle Vašeho přání z důvodů regulací od zdravotních pojišťoven. Léky na recept jsou vydány pouze u chronické medikace (dlouhodobě užívané léky) nikoliv léky ,,kdyby náhodou". Níže uvádíme seznam léků, které lze koupit v lékárně na volný prodej a nahradí léky na recept. Děkujeme za pochopení.
Obecné: teploměr, náplast, obinadlo, nůžky na nehty, krém na opalování, hydratační krm po opalování
Seznam léků: Formu léků zvolte dle věku dítěte tj tablety, sirup, čípky
- Teplota: Paralen, Nurofen, Ibuberl
Dezinfekce: Cutasept, Betadine
Alergie: Zyrtec, Fenistil, Claritine, Zodac
Průjem: Hidrasec, Smecta, Tasectan
Popálení od slunce: Panthenol krém, gel nebo pěna
Kapky do očí na alergii: Allergodil
Kapky na výplach oka: Ocu flash, Visine, Arufil
Kapky do nosu: Nasivin, Muconasal, SteriMar
Gel na poštípání hmyzem: Fenistil gel
Rehydratační roztok při průjmu: Enhydrol, Kulíšek, Vodníček
Ústní antiseptika při bolesti v krku - nad 6 let : Septolete, Neo Angin
Gel na neštovice: Virasoothe gel
Lékárnička pro novorozence
Když máte doma děťátko, je dobré mít vybavenou lékárničku následujícími léky:
Léky proti bolesti a teplotě : Paralen Baby a Nurofen Baby. Formu léku ideálně ve formě čípku i sirupu.
Laktobacily: Biogaia kapky
Léky na rýmu a ošetření nosní sliznice: Nasivine Sensitive, Sterimar
Léky proti nadýmání: Espumisan nebo Sab Simplex , krém na mazání bříška Pupík
Kapičky k ošetření očí: Ocuflash
Mast na opruzeniny: Imazol krém
Léky na průjem: Enterol kapsle a Tasectan Kids sáčky. Prášek se rozpouští v tekutině (mléku).
Vitamín D: Baby D - volně prodejný nebo Vám vystavíme recept na Vigantol po doložení pojištění.
Ostatní: Líh 60%, Slunečnicový olej, Bephanten krém, teploměr, odsávačku dýchacích cest, mulové tampony, vatové tyčinky, chladivé náplasti po injekci
Provozní řád ambulance
Odložené věci:
V čekárně je kamerový systém, proto se nebojte nechat kočárek v čekárně. Do ordinace si berte kabelky, oblečení a cennosti za jejich ztrátu nemůžeme nést odpovědnost.
Poradna pro kojence a novorozence:
Do poradny sebou noste očkovací průkaz, zvací kartičku, několik náhradních plen k přebalení dítěte, vlhčené ubrousky a podložku na váhu. Dítě před vstupem do ambulance přebalte. Použité pleny vyhazujte do koše v čekárně. Děkujeme.
Během poradny nelze ošetřovat nemocné děti z důvodů přenosu infekce, prosíme, buďte ohleduplní k ostatním dětem a maminkám. Děkujeme!
Změny adresy bydliště, telefonního čísla, e-mailové adresy či zdravotní pojišťovny:
Hlaste nám, prosím, neprodleně změny adresy bydliště, telefonního čísla, pojišťovny a příjmení dítěte, ať jsme schopni vás v naléhavých případech kontaktovat.
Co dělat při akutním onemocnění Vašeho dítěte:
S akutně nemocným dítětem se snažte, přijít na začátek ordinační doby pro nemocné. Pokud je nutno udělat nějaká laboratorní vyšetření ke stanovení diagnózy, jsme vázáni na laboratoř a další pracoviště (rentgen, ultrazvuk, atd..) jejich pracovní dobu neovlivníme. U dítěte do 10 let s horečkou se snažte vždy přinést moč!
Doporučení na vyšetření vyžádaná rodiči:
Doporučení na vyšetření vyžádaná rodiči vystavíme pouze po vyšetření dítěte a zhodnocení stavu, zda je vyšetření opravdu vhodné. Pokud není indikace k vyšetření, není možná úhrada z pojištění.
Plané neštovice :
Máte-li podezření, že Vaše dítě onemocnělo neštovicemi, pak nás kontaktujte přes aplikaci či mailem. Neštovice jsou vysoce nakažlivé infekční onemocnění, a mohlo by dojít k nákaze všech lidí v čekárně, které toto onemocnění ještě neprodělali. OČR Vám připravíme.
Odběr sterilního vzorku moči :
• Před odběrem vzorku moče proveďte očistu zevních genitálií vodou a mýdlem, řádně opláchněte a nepoužívejte žádné oleje, ochranné či pečující krémy.
• K vyšetření se použije vzorek ze středního proudu moče - první část moče vymočte do záchodové mísy, střední část moče zachyťte do plastové zkumavky, zbývající objem moče opět do záchodové mísy.• U novorozence po řádné hygieně položte dítě na plenu a čekejte na odchycení středního proudu moči nebo nalepte sterilní sáček na odběr, který nalepíte na genitál. Pokud dojde k vykakání miminka při odběru, je nutné odebrat nový vzorek.
• U žen platí, že odběr by měl být proveden mimo období menstruace.
• K biochemickému vyšetření moče je určena plastová zkumavka se žlutým uzávěrem k bakteriologickému vyšetření moče je nutné použít sterilní plastovou zkumavku - s modrým uzávěrem či červeným uzávěrem. • Bakteriologické vyšetření moče nelze provádět z náhradních nádobek, které vyvaříte či vypláchnete horkou vodou. Vzorek je nutno do dvou hodin doručit do ordinace.
* Na zkumavku nalepte štítek se jménem a rodným číslem.
• Zkumavku s močí odevzdejte u nás v ordinaci.
Termíny prohlídek, které Vám nevyhovují, přeobjednejte v dostatečném předstihu emailem či přes MEDEVIO.
Návštěva ambulance v době epidemie
V době velké nemocnosti (podzim, zima) probíhajících respiračních infektech u dětí a pandemie COVID19 prosíme o dodržování následujících pokynů:- Návštěva lékaře první den onemocnění není nezbytně nutná! Je důležité, srážet teplotu dítěte adekvátními dávkami léků, ev. chladná sprcha, zajistit dostatečný příjem tekutin a klid dítěte na lůžku. Pokud potřebujete OČR, napište nám, rádi Vám jej vystavíme.
- Vyšetření dítěte je důležité pokud teplota přetrvává 2-3 dny, nereaguje na dostatečné dávky léků na teplotu /Paralen, Nurofen/, dítě opakovaně zvrací, nepřijímá tekutiny nebo se jedná o kojence. Dále při dušnosti, štěkavém či neutišitelném kašli, vodnatých průjmech, bolesti břicha, bolesti při močení, bolesti v bederní oblasti či jiných bolestech.
- Před vstupem do ambulance s příznaky COVID19 - kašel, rýma, teplota, vyrážka, bolest hlavy, zvracení je nutné mít zakrytý nos a ústa rouškou. Pokud je to možné, udělejte prosím doma antigenní test. V případě pozitivního testu a nutnosti navštívit ambulanci se prosím po přihlášení posaďte v izolační místnosti.
- Vyšetření zánětlivého parametru /CRP/, který ev. odliší spolu s klinickým nálezem virový infekt od bakteriálního /a je tedy indikována léčba ATB/ je pozitivní až po 24 hodinách od vzniku příznaků. V prvních hodinách je CRP negativní i kdyby se jednalo o bakteriální zánět.
U déletrvající teploty je dobré přinést na vyšetření moč dítěte /nejlépe chycenou do sterilní zkumavky, kterou zakoupíte v lékárně, nesmí být z nočníku/
Pokud má malé dítě ( do 18 měsíců) průjem, prosím doneste nám malý vzorek stolice ( o velikosti hrášku) ve zkumavce z lékárny. Pokud budeme mít podezření na rotavirovou infekci, urychlíme tím diagnostiku.
Pokud Vám dítě vypije nebo spolkne chemikálii, léky, jedovaté květiny, volejte ihned
Toxikologické informační středisko https://vfn.lf1.cuni.cz/tis/
Informace o první pomoci při akutních otravách.
Telefon: 224 919 293, 224 915 402