Očkování

Vážení rodiče,

  prosíme seznamte se s termíny povinného očkování Vašeho dítěte. Na očkování se objednejte minimálně 2 měsíce před dovršeným věkem. Naše ordinace očkuje i proti COVID19 na přání rodiče vakcínou Pfizer. 

do 6.týdne: 1. dávka Rotarix  - nepovinné očkování proti rotavirům

3. měsíc:    2.dávka Rotarix - nepovinné očkování proti rotavirům,  

                  1.dávka  Bexsero - nepovinné očkování proti meningokoku typu B lze odsunout po 6. měsíci

4. měsíc:   1. dávka Hexacima -  povinné očkování proti tetanu, záškrtu, dětské obrně, žloutence typu B,                                                       hemophillu a černému kašli.

                 1. dávka Prevenar 13 nebo Synflorix - nepovinná vakcína proti pneumokokům                                                                                (Synflorix zdarma nebo Prevenar13 s doplatkem)

5. měsíc   2. dávka Bexsero dle zahájení první dávky

6.měsíc:   2. dávka Hexacima 

                 2. dávka Prevenar 13 nebo Synflorix                           

11.měsíc:   3. dávka Bexsero dle aplikace druhé dávky

12 měsíc:  3. dávka Hexacima

                 3. dávka Prevenar13 nebo Synflorix

 13. měsíc: 1. dávka Priorix  povinné očkovaní proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám

18. měsíc:  1. dávka Nimenrix nepovinné očkování proti meningokoku A,C,W,Y

od 2 let:  FSME Immun (klíšťová encefalitida) nepovinné očkování 3 dávky.

5.rok:     Adacel povinné očkování proti tetanu, záškrtu a černému kašli

              2. dávka Priorix povinné očkovaní proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám

10 - 11.rokem: Boostrix Polio  povinné očkování proti tetanu, záškrtu, černému kašli a obrně

13 - 14 let :  Nepovinné očkování proti papilomaviru zdarma pro dívky a chlapce mezi 13. a 14.                                       rokem věku. Vakcína na výběr dle rodiče Cervarix, Gardasil, Gardasil9

14.- 15. let:   Nepovinné očkování proti meningokokům

    Dítě může absolvovat i očkování nepovinná, nehrazená z veřejného zdravotního pojištění. Tři nepovinná očkování - proti chřipce, proti pneumokokům a proti rakovině děložního hrdla, anu,hltanu a hrtanu - však pojišťovny vymezeným skupinám osob hradí. Hrazena je jak vakcína (v provedení nejméně ekonomicky náročném), tak její aplikace. Pokud si klient vybere vakcínu jinou, než ekonomicky nejméně náročnou, musí si uhradit rozdíl v ceně.

    Vakcína Bexsero je hrazena pro kojence pouze ve věku do 12. měsíce věku a dále až mezi 14.-15. rokem věku, jiné věkové skupiny si očkování plně hradí. Vakcína Nimenrix a Prevenar nebo Synflorix je též hrazena pouze ve výše uvedeném schématu.  

     V naší ordinaci přistupujeme k očkování individuálně, lze očkovat např. Pediacelem nebo jinou vakcínou schválenou SUKL, vždy však nutno dodržet meze vyhlášky o ochranně veřejného zdraví. Pokud si rodič nepřeje očkovat, jeho přání akceptujeme, pouze je nutné podepsat informovaný souhlas o poučení a odmítnutí. 

   Vzhledem k bezpečnosti aplikace vakcíny nejsme povinni aplikovat vakcínu přinesenou rodičem. Důvodem je riziko nedodržení chladového řetězce a ztráta účinnosti vakcíny.

  Po příchodu domů po vakcinaci doporučujeme podat dítěti Nurofen Baby. Po vakcíně Bexsero doporučujeme Paracetamol. Léky se podávají v 6ti hodinových intervalech při horečce. Místo aplikace chlaďte. U větších dětí po očkování dodržujte 3 dny klidový režim a pitný režim.

       Individuální očkovací schéma

Vážení rodiče,

   pokud si přejete očkovací schéma jiné, než je stanoveno zákonem, je nutné vakcíny uhradit v plné výši. Zdravotní pojišťovna hradí pouze aplikaci vakcíny.

Pokud si rodič přeje rozklad očkování - neaplikuje se hexavalentní vakcína, hradí očkovací látky plně rodič. Výroba vakcíny Infanrix HiB je ukončena. Všechny donošené děti jsou očkovány ze zákona hexavalentní vakcínou ve schématu 2+1 zdarma. Ostatní očkovací schémata jsou možná pouze za přímou úhradu očkovací látky. Cena vakcíny je dána ceníkem dodavatele:  https://www.ockovacicentrum.cz/cz/cenik

   Dle stanoviska VZP je třeba dodržovat schémata, jinak není očkovaní uhrazeno.

https://www.vzp.cz/pojistenci/prevence/preventivni-prohlidky/deti-do-18-ockovani

Děkujeme Vám za pochopení.